Przejdź do głównej treści
MBE PL
Najczęściej wyszukiwane słowa
Wysyłka
Drukuj
Franczyza
Centrum Mbe

Jak wybrać najlepszy lokal dla biznesu?

 

Jeżeli Twój interes opiera się na współpracy z klientami biznesowymi i z założenia pozyskujesz odbiorców samodzielne, to nie lokal będzie najważniejszy. W tym wypadku większe znaczenie ma zaangażowanie właściciela i odpowiedni dobór współpracowników. Oczywiście ładny lokal w widocznym miejscu będzie atutem, ale sukces da się osiągnąć i w tańszej lokalizacji.

Trzeba myśleć o oczekiwaniach grupy docelowej. Co dla niej będzie miało znaczenie: bliskość komunikacji miejskiej czy raczej miejsca parkingowe? I jakiego typu miejsca parkingowe są potrzebne – wystarczą ogólnodostępne czy konieczny będzie własny teren?

A jaki lokal jest najlepszy na start?

Warto trzymać się reguły małych kroków. Czy trzeba od razu szukać dużego i drogiego miejsca albo kupować nieruchomość? Mniejszy i tańszy lokal może wystarczyć na pierwszych kilka lat działalności. Ważne, żeby nie podejmować decyzji pochopnie i nie przeinwestować.

Czy franczyzobiorca jest sam w poszukiwaniu lokalu?

Rzetelny franczyzodawca służy radą i pomaga w ustaleniu kryteriów wyboru lokalu. Centrala powinna wspierać przedsiębiorcę w procesie podejmowania tak kluczowej decyzji. Ważne jest, by franczyzodawca na bieżąco służył fachową poradą – takie właśnie są standardy MBE.

Podsumowując, na co zwracać uwagę przy wyborze lokalu?

Dostępność. Czy łatwo będzie można znaleźć moją firmę? Czy dojazd jest łatwy? Czy stan chodnika, jezdni, parkingu nie będzie przeszkadzać klientom?

Prestiż. Czy adres i okolica wpłyną pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa? Czy jakieś elementy najbliższego sąsiedztwa byłyby odbierane negatywnie?

Ludzie. Czy w okolicy mieszka albo pracuje dużo osób, które mogą stanowić bazę dla Twojego biznesu? Czy wielu ludzi tamtędy przechodzi albo przejeżdża?

Widoczność. Czy ludzie zobaczą Twój szyld bez trudu?

Funkcjonalność. Czy w lokalu da się wygodnie ustawić niezbędne urządzenia? Czy jest odpowiednie zaplecze? Czy klientom i pracownikom będzie wygodnie korzystać z lokalu?

Jak widać, na podjęcie właściwej decyzji o lokalizacji firmy składa się szereg różnych czynników. Trzeba dobrze się rozejrzeć po miejscu, gdzie planujemy otworzyć firmę i wziąć pod uwagę plusy i minusy danej lokalizacji.

 

Chyba każdy, kto zaczyna własną działalność, zadaje sobie pytanie: gdzie otworzyć firmę? Odpowiedź zależy od tego, do jakich klientów chcemy trafić. Jeśli liczymy przede wszystkim na klienta indywidualnego, należy szukać lokalu w miejscu widocznym i łatwo dostępnym, najlepiej przy uczęszczanej ulicy – np. w dzielnicy handlowo-mieszkaniowej.