Przejdź do głównej treści
MBE PL
Najczęściej wyszukiwane słowa
Wysyłka
Drukuj
Franczyza
Centrum Mbe

Jak zaplanować własny biznes w 4 krokach?

 

Jak zaplanować własny biznes w 4 krokach?
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być łatwe, o ile dobrze się przygotujesz. Podpowiadamy, jak wykonać 4 kluczowe kroki.

1. Systematycznie odkładaj pieniądze
Aby wejść na rynek, potrzebujesz zabezpieczenia finansowego. Dlatego decyzję o założeniu własnej firmy powinno poprzedzić systematyczne odkładanie. Postanów, że np. 20 proc. zarobków (jeśli możesz, to więcej) każdego miesiąca umieszczasz na lokacie lub koncie oszczędnościowym. A kiedy będziesz wiedzieć, że masz już środki niezbędne na start? Zazwyczaj konieczne jest odłożenie pieniędzy co najmniej na pierwszy kwartał działalności. Przeważnie w kalkulacji trzeba uwzględnić takie pozycje jak koszty lokalu i wyposażenia, samochód, towar, pensje dla pracowników i promocja. Dokładniejszych szacunków dokonasz później, gdy Twój plan się skonkretyzuje. Ale oszczędzać zacznij wcześniej.

2. Zastanów się, co naprawdę chcesz robić
Odkładając pieniądze, zadaj sobie pytanie, jakiego typu działalność odpowiada Twoim cechom charakteru i w jakiej branży się orientujesz. Znajomość rynku, obserwacje na temat oczekiwań klientów czy wyrobione kontakty są bezcenne. Dlatego warto rozważyć działalność w branży, w której masz już doświadczenie.

3. Znajdź dobry pomysł
Poszukaj dla siebie miejsca na rynku. Jeśli nie chcesz budować firmy od zera, możesz się zdecydować na franczyzę. Zyskasz rozpoznawalną markę i sprawdzony model biznesowy. Jesteś wówczas pełnoprawnym właścicielem firmy, a franczyzodawcy przekazujesz określoną w umowie opłatę. W zamian korzystasz z promocji i profesjonalnego doradztwa. Jeśli potrzebujesz wsparcia w biznesie, system franczyzowy może być odpowiedni dla Ciebie.

4. Poświęć czas na zdobycie wiedzy i biznesplan
Wiele szczegółowych informacji możesz zdobyć przed zarejestrowaniem firmy. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają doświadczenie w danej branży. Sprawdź ceny lokali w Twojej okolicy i przyjrzyj się konkurencji. Na kilka miesięcy przed rejestracją firmy rozejrzyj się w ofertach kont bankowych i usług telekomunikacyjnych. Przygotuj biznesplan. Jedną z najważniejszych spraw, w których musisz się zorientować, jest wybór formy opodatkowania. Najlepiej skonsultować to z doradcą finansowym lub biurem księgowym, by uniknąć przepłacania i niepotrzebnych nerwów.

Sama rejestracja firmy jest łatwa. Wielu przedsiębiorcom na starcie towarzyszy jednak dużo stresu. Możesz go zredukować, postępując według powyższych zaleceń. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu poradzisz sobie z zarządzaniem firmą na starcie.